NOS
Kde se vzal
Nitro oxide, česky oxid dusný ale většinou známý jako rajský plyn je jednoduchá sloučenina dvou atomů dusíku a jednoho kyslíku. Bezbarvý, nehořlavý plyn inhalovaný v malých dávkách podobných účinků jak tráva:-) (bacha na větší dávku-způsobuje smrt). Lahve jsou plněný technickým plynem, který je oproti lékařskému jen aromatizován aby byl cítit když uchází. Někdy je nazýván jako "NOS" což vzniklo ze zkratky společnosti Nitro Oxide Systems, kterou založili Mike Thermos a Dale Veznaian-dva závodníci kteří vytáhli roku 1978 NitroOxid na světlo a snažili se ukázat lidem, že to je efektní a bezpečný. je největším výrobcem rajského plynu používaného v autech. Vstřikování N2O do spalovacího prostoru za účelem zvýšení výkonu bylo objeveno v Německém leteckém průmyslu za II. světové války. Německý letadla používala tzv. systém "GM-1", který přidával N2O do sacího potrubí aby se kompenzovala menší hustota vzduchu ve vyšších výškách a tím i menší množství "vzdušného" kyslíku. Později to používala i anglický letectvo. Amíci se toho jaxi báli a moc neexperimentovali.
V 50. letech v USA kdy začali být v oblibě automobilový závody začali načerno někteří jezdci používat tuto "energickou bombu", ale brzy na to přišla NASCAR a postavila N2O mimo zákon. Koncem 70. a začátkem 80. let začalo N2O pronikat do závodů dragsterů. V dnešní době je N2O jakožto i ostrý vačky, větší karburátory, větší kompresní poměr a laděný sací potrubí cestou k efektivnímu zvyšování výkonu.
Jak to funguje
Vlastností N2O je rozpad při 296°C na kyslík a dusík. Vstříknutím do spalovacího prostoru při kompresním zdvihu tak vznikne hodně bohatá směs na kyslík. Teď je možná na místě otázka proč by nestačilo jen foukat kyslík do sání? Dusík tu má další důležitou funkci. Při expanzi se prudce ochladí čím stoupne účinnost spalovacího procesu poněvadž se ochladí vzduch do motoru o 15-30°C (pokles o 4°C=1%výkonu). Efektivní hoření směsi probíhá jen při lambdě blízké 1. Lambda je stechiometrický součinitel přebytku vzduchu. Hmotnostně na 1 díl benzínu padne 14,8 dílů vzduchu. Zajímavý číslo vyjde když na spotřebu 5 litrů benzínu prolítne filtrem 43000 litrů vzduchu.
Pokud máme moc benzínu tak nemůže všechen shořet protože nemá kyslík a pokud máme moc kyslíku tak zase nemá s čím hořet. Proto je snaha dopravit při sacím zdvihu do válce maximum směsi schopné vydat energii. N2O má 36% hmotnostní podíl kyslíku přičemž vzduch jen 23%. V metru krychlovým je v N2O 2,3× víc kyslíku než ve stejným objemovým množství vzduchu. N2O je něco jako obdoba turba v tom smyslu, že u turba nám jde o to dopravit do válce větší množství směsi. Samozřejmě při výrazným zvýšení tlaku ve válci zvýší se taky možnost k detonacím. Z toho důvodu se musí při používání N2O změnit časování zápalu. N2O může přinést problémy s těsněním hlavy popř. zničením kroužků nebo pístů. Stejné důvody ke zničení mohou ale přinést i silný turbo, nízkooktanový benzín vysoký kompresní poměr nebo příliš chudá směs. Dalším věcí je správný poměr v dodávce N2O s palivem. Pokud jen přivedete do spalovacího prostoru dávku N2O bez extra dávky benzínu máte příliš chudou směs a to pak vede k možným detonacím bez efektu zvýšení výkonu. Spalovací teplota prudce stoupne. V opačném případě kdy je ve válci nadbytek paliva výkon prudce klesne a motor je chladnější poněvadž hodně tepla spotřebuje palivu při přechodu z kapalné fáze na plynou a není dostatek tepla při spalování.
Je teda jasný, že i použití N2O musí být uvážený a není to jen o tom, připojit nádobku s nitrákem k airboxu a v libovolnou chvíli si jen otevřít kohout. Použití "NOSu" přidá zhruba 25-35% což je třeba u 140 koňový GSX-R 190 koní. Na tento nárůst samozřejmě je potřeba použít kovaný písty, lepší ojnice a ložiska na kliku atd. Tento "booster" se však dá použít jen krátkodobě na několik vteřin jinak se motor rozletí po celým okolí. (např.film Rychle a zběsile:-)Nitro Oxide Systems - NOS
Výkon motoru lze zvyšovat různě. Jednou z nejlevnějších možností je vstřikování oxidu dusného do sacího potrubí benzinových motorů. Funguje pod přezdívkou "rajský plyn" jako účinné anestetikum ve zdravotnictví. Používá se také jako hnací plyn do šlehačkových bombiček. Nově se o něj zajímá protidrogová centrála v souvislosti s jeho nelegální distribucí a užíváním na tanečních party. Kromě všech výše jmenovaných účinků však slouží oxid dusný také k podstatnému nárůstu výkonu zážehového motoru.
Trochu teorie:
Vezmeme to pěkně od začátku. Rajský plyn, čili N2O se vyrábí poměrně složitým termickým rozkladem dusičnanu amonného NH4NO3 za přísně kontrolované teploty okolo 175 °C. Jakákoliv amatérská výroba je nezákonná i proto, že již při mírné odchylce od teploty rozkladu dojde k silné explozi. Výhradním výrobcem pro ČR je Linde Technoplyn, výrobou se však zabývá také Lachema Brno. Při jeho použití pro vstřikování do motorů závodních nebo tuningem upravených vozů je však možné se s naplněním tlakové nádoby obrátit i na tuningové společnosti, které se montáží NOS zabývají. Přečerpávací stanice na nitro se rovněž stávají nezbytnou proprietou na tuningových srazech a při závodech ve sprintu.Cena rajského plynu se pohybuje okolo 150 korun za libru plynu. Naplnění běžné desetilibrové nádoby tak přijde na 1 500 Kč, a pokud ji používáte ve voze s dvoulitrovým motorem "přifouknutým" o 50 koní, pak náplň vydrží zhruba na 7 až 8 "injekcí".
Tuning ?!?:
V podstatě se dá říci, že základem je tlaková láhev s plynem, tlakové potrubí solenoidy a vstřikovač. V Česku se ve většině případů používá tzv. mokrý systém, při kterém se vstřikuje plyn i palivo naráz, a to do sacího systému před klapku. V zámoří však existuje i tzv. suché provedení, kdy se plyn vstřikuje ještě před čidlo snímající množství nasávaného vzduchu a řídicí jednotka pak poručí větší dávku benzinu.
Hrozí však, že se do válce omylem dostane příliš chudá směs a propálí se písty. Proto se v našich podmínkách používají pouze mokré systémy. Tlaková nádoba bývá umístěna v zavazadlovém prostoru, nebo na zadní sedačce a plyn se napouští do systému otevřením ventilu na lahvi jen v případě že se jej chystáte použít. Jinak není systém pod tlakem. Podobné je to s "oživením" ovládacích solenoidů. Proti závodům dragsterů se používá maličko jiný způsob aktivace samotného vstřikování plynu do systému. První podmínkou je již zmiňované zapojení ovládacích solenoidů, druhá zůstává stejná jako u dragsterů, tedy plné otevření klapek a třetí podmínkou je stisknutí dalšího spínače, který bývá umístěn na volantu. Třetí podmínka má zabránit samovolnému spuštění při každém plném sešlápnutí pedálu plynu. V případě zařazeného prvního rychlostního stupně se totiž začnou protáčet hnaná kola a využití výkonu není efektivní.
Životnosti ?!?:
Určitě se teď ptáte, jak je to s životností takového motoru. V první řadě je nutné si uvědomit, že více než nárůst výkonu motoru a jeho komponenty zatěžuje enormní uvolnění tepelné energie. Proto se doporučuje vstřikovat plyn maximálně po dobu 3 až 5 sekund. I to ovšem stačí na pořádné zrychlení! Důležité je, aby se nepoškodily kluzné plochy pístů a bloku motoru apod. Motor v sériovém provedení je dimenzován s určitou rezervou, a proto mu nárůst výkonu v rozumné míře neuškodí. Pokud byste ale chtěli jeho odolnost vůči přidaným koním přece jen zvýšit, pak byste se měli zaměřit na kované písty, které lépe odolávají propálení, zesílený klikový hřídel a ojnice. V případě extrémního přístupu se příprava motoru rovná jeho přestavbě pro závodní účely.
Kam sním ?!?:
Systém NOS lze aplikovat prakticky do každého zážehového motoru. U dieselů se jako podobné afrodiziakum používá propan.
A co Škodovka ?!?:
Například u Škody Felicia bez problémů vykouzlíte ze čtyřiceti kilowattů šedesát bez nutnosti jakéhokoli dalšího zásahu. Při potřebě dalšího zvyšování výkonu však již přicházejí ke slovu právě kované písty a další, víceméně speciální závodní komponenty. Obecně vzato, například z dvoulitrového motoru je možné přidat vstřikování rajského plynu 35 až 70 % výkonu
Plusy a mínusy:
Co má největší zásluhu na velkém rozmachu NOS, je poměr výkonu, ceny a konstrukční jednoduchosti. Za relativně slušný peníz (cca 30 - 50 tisíc korun) dostanete systém, který si bez problémů podle návodu namontuje každý zručnější příznivec tuningu. V odborných dílech montáž takového systému trvá půl dne, přičemž většinu času zabere umísťování tlakových hadic pod koberce a čalounění vozu. Jen pro zajímavost, použití NOS v amerických velkoobjemových motorech může přidat až 700 koní navíc…
Je ale nutné uvést i negativa. Vždy jde pouze o několikavteřinové zvýšení výkonu a ten, kdo hodně "topí", tak bude také hodně platit. Už jsme uvedli, že náplň za cca 1 500 Kč vydrží na 7 - 8 akcelerací. Riziko poškození motoru je samozřejmě výrazně vyšší než při běžném provozu a na jakékoli záruky od výrobce vozu zapomeňte.
Závěrem hodnotí:
Tak to celé shrneme hlavně se ti pokusím ukázat hlavní plusy a některé mínusy, které NOS skýtá.
1. NOS = vstřikování oxidu dusíku (N2O) jak většina z vás ví tento plyn se používá v lékařství - "rajský plyn".
!Pozor! - Tento plyn je bez zápachu a hlavně se "rajský plyn" používá v lékařství jako silné uspávadlo tak, že pokud vám vše dobře netěsní můžete se krásně prospat, ale pokud řídíte tak máte velkou smůlu!!!
2. Pokud máte zájem o dostatečně velký výkon za menší peníz je to dobrá věc,ale nezapomeň že můžeš NOS použít na 10 librovou nádobu jen asi 7-8krát
3. Největší výhodou je velký nárůst motoru,druhá strana mince je však to,že nárůst výkonu je jen momentový!
4. Nárůst výkonu lze libovolně určit.
5. Velké namáhání motoru.Proto vše s mírou, aby váš motor nebyl odeslán do věčných lovišť!!!
6. Jelikož NOS nám stříkne do soustavy velké množství plynu, ale to se musí taky však smíchat s benzínem tak že by to potřebovalo výkonnější palivové čerpadlo takže počítejte s tím, že i vaše nádrž má někde dno.
7. Dále že váš miláček bude o jednu nádrž bohatší a k tomu přibude pár hadic.
8. Nezapomeňte, že NOS není jako většina úprav na vašem voze schválena!!!
9. Hlavně si dávejte velký pozor při instalaci kvůli unikání plynu, dále při naplňování kde může dojít k přeplnění a pak k velké explozi nejhorší je, že vaše vozidlo bude v první řadě a jako hlavní aktér
10.Ceny kitu se pohybuje již od 25000,-Kč
Cena náplně 10 librová= 7 až 8 střiků od 1000,-Kč
Vysvětlivky : libra (pound): 1 (lb) je přibližně 0,4536 kg
Proto zůstane zatím NOS hlavně výsadou závodníků a tuningových nadšenců
Plnění láhve:
Podle zkušeností majitelů se osvědčilo dát ji alespoň na tři hodiny do ledničky. Pak si můžete speciálně vytvořenou přepouštěcí hadicí (tak za 4000 Kč) naplnit vaši malou bombu. Pokud ji nezchladíte, nevejde se vám do ní ani polovina zkapalněného plynu. Nikdy ale nesmíte překročit jinou než uváděnou maximální povolenou váhu náplně! Kdyby se plyn ohřál na okolní teplotu, mohl by vám v lepším případě jen roztrhat auto. Dalším minusem NOS systémů je, že nejsou homologovány. A taky jde o životnost motoru. Když to však nebudete přehánět a budete Nitro používat jen pro zábavu, nic se neděje. Fakt je, že pokud byste se rozhodli vyměnit některé díly za odolnější (sportovní), pak neprohloupíte.Rajský plyn...
...dělá divy s člověkem, ale s motorem jakbysmet. Nitro totiž není nic jiného než rajský plyn, tedy oxid dusný (N2O). Celý tenhle zázrak funguje tak, že se zmiňovaný plyn napumpuje do sání motoru. Máte přitom dvě možnosti. Levnější variantou jsou kity, které vhání plyn přímo do sání vzduchu. Druhou, složitější a tedy i dražší variantou je vpouštění N2O přímo ke každému válci zvlášť. Obě možnosti mají svá pro i proti, nicméně základní rozdíl se
Rajský plyn se v autě vozí v plynové bombě, která má objem tři až deset litrů. Záleží jen na tom, jak často chcete Nitro používat nebo jak velký máte motor a jak moc mu rajský plyn chutná. N2O je tvořeno dvěma díly dusíku a jedním kyslíku. Při spalování ve válci se kyslík od dusíku oddělí, a to je první důvod, proč Nitro zvyšuje výkon. Tenhle extra kyslík ve válci totiž umožňuje spálit větší množství benzínu, tedy zvýšit tlak ve válci, takže v konečném důsledku letí výkon nahoru.
Jakmile vypustíme N2O do sání, změní svou kapalnou podobu na plyn, což má za následek prudké ochlazení jeho okolí, tedy i nasávaného vzduchu. Zchlazuje ho přitom poměrně razantně, klidně i o třicet stupňů Celsia. Už jsme přitom řekli, že čím chladnější vzduch do sání dostaneme, tím lépe směs prohoří - a zase jde výkon výš. Při zapálení ve válci se pak oddělený dusík pro změnu postará nejenom o lépe kontrolované prohoření směsi, ale i chlazení válce.
Výkon, výkon a zase výkon!
Ve výsledku tak po namontování zvyšuje "nitrokit" výkon zhruba o čtyřicet procent. Jinak řečeno, u čtyřválců počítejte se zvýšením o čtyřicet až šedesát koní, u šestiválců o pětasedmdesát až sto, u "malých" osmiválců (objemy do 6,5 litru) vyskočíte o 150 koní a u zbytku světa můžete počítat s dvěma sty koňmi navrch.
Jestli se budete držet na takových hodnotách, o svůj motor, který musí být jinak v pohodovém stavu, byste se bát neměli. Kity, které prodává třeba americká firma NOS, se nesnaží udělat z motoru zapečený lívanec a z dlouholetého a úspěšného působení na trhu je vidět, že nejenom tahle firma má s takovými úpravami asi dost zkušeností. Pokud si však nedáte pozor, je Nitro potvora. Musíte při jeho používání dodržovat i některé zásady, přičemž jednou z nejdůležitějších je, že po patnácti vteřinách boostění se uklidníte a necháte rozpumpovaný motor vydechnout. Druhou podmínkou je, že Nitro pustíte jen tehdy, když budete mít plyn až na podlaze, jinak čekejte katastrofu. Tomu všemu se však dá snadno předejít, stačí koupit extra řídicí jednotku, která se postará o správné spuštění Nitra v ten správný okamžik, a šance na zničení motoru tak minimalizujete. Jasně, jsou to investice navíc, ale v porovnání s cenou opravy motoru...
Jestli se do Nitra zamilujete a půjdete do hustších úprav, asi si pořiďte i kované písty, přeci jen ty originální nepočítají s dvakrát většími tlaky, kterým musí v těch několika horkých vteřinách odolávat. Zvýšení výkonu dosáhnete i nastavením řídicí jednotky vysloveně pro takový režim, pokud půjdete s nárůstem výkonu nad sto koní, budete asi potřebovat i novou benzínovou pumpu, ktS Nitrem však rozhodně neexperimentujte sami jen tak někde v garáži! Jak jsme řekli, jestli nebudete opatrní, můžete v klidu zničit motor, rozmetat auto na kusy, a pak se na to všechno dívat odněkud z obláčku.!Nechte to na odbornících!.